Wesprzyj swój rozwój zawodowy – pakiet obserwacji od headhuntera

Przekonaliśmy doświadczonego coacha z markowego serwisu pracy i kariery Szukam Pracy do opowiedzenia o swoich wnioskach dot. przyspieszenia własnej kariery w czasie zmiany pracy. Tu poznasz opinie naszego gościa.

Każdy z nas wie, jak w przybliżeniu wygląda list motywacyjny i w jaki sposób go nakreślić. Na stronach WWW mamy sposobność odszukać krocie już przygotowanych szablonów tego rodzaju listów, jak również sugestii oraz podpowiedzi mówiących o tym, w jaki sposób poprawnie je ułożyć, jakie dane tam umieścić, jak przysposobić technikalia dokumentu etc. Lecz czy rozmyślałeś kiedyś głębiej nad tym, czym tak właściwie jest dyskutowany dokument, jak wygląda i po co się go pisze?

List motywacyjny stanowi uzupełnienie biografii zawodowej, czyli CV. Przyczyną przedłożenia pracodawcy listu motywacyjnego jest przybliżenie własnej osoby, a więc swych kompetencji, predyspozycji i bagażu zawodowego. Naturalnie w liście motywacyjnym nie piszemy o wszystkich swoich zaletach. Wynotowujemy tylko te zdolności, które mogą się okazać przydatne na stanowisku, o które się staramy. Tak więc w liście przekazywanym na etapie selekcji umieszczamy tylko najbardziej ważkie konkrety, gdyż to konkretnie te rzeczy mogą przypaść do gustu potencjalnego pracodawcy w procesie rekrutacji.

W liście motywacyjnym trzeba napisać, dlaczego starasz się o dane stanowisko i unaocznić, że to właśnie Ty najbardziej zasługujesz na jego objęcie. W dokumencie trzeba uzasadnić, dlaczego starasz się o tę, a nie inną posadę w tym konkretnie przedsiębiorstwie. List motywacyjny ma także pokazywać, że masz świadomość, czym trudni się firma, w której zamierzasz znaleźć zatrudnienie. Formułując list motywacyjny, warto również wskazać na nabyte doświadczenie (o ile takowe posiadamy), a więc poprzednie stanowiska, odbyte praktyki, kursy, dodatkowe umiejętności i tak dalej.

Skoro już określiliśmy, co wnosi list motywacyjny oraz jakiego rodzaju przyświeca mu cel, wypada rozważyć, jak przedstawia się list motywacyjny. List motywacyjny należy tworzyć komputerowo, dzięki czemu będzie czytelny i zrozumiały. Ważne, aby nie przekraczał strony A4. Powinien być podzielony na otwarcie, część właściwa oraz zakończenie. Pisząc list motywacyjny, warto pamiętać o oficjalnej formie, sformułowaniach grzecznościowych, a także odpowiedniej edycji dokumentu (wyrównanie tekstu, zlikwidowanie wierszy zawieszonych, zuniwersalizowanie fontów itd.).

Pamiętaj o tym, że list motywacyjny jest kierowany do określonego odbiorcy. Tak więc usiłując zdobyć stanowisko, w żadnym wypadku nie kopiujemy „modelowego” dokumentu, lecz każdorazowo formułujemy nowy list dla pracodawcy, dostosowany do miejsca pracy, o które zabiegamy.

Tekst napisany przez https://szukampracy.pl/ogloszenie